Profesjonalna stomatologia Tarnów oraz nowoczesna pracownia USG Tarnów



Kompleksowa diagnostyka kardiologiczna:

Pozwala na wykrycie zmian czynności elektrycznej serca (świadczących np. o niedokrwieniu mięśnia sercowego) pojawiających się w czasie wysiłku. Jest najlepszym nieinwazyjnym badaniem wykrywającym chorobę wieńcową.

Wskazania do wykonania badania:
  • wyjaśnienie przyczyn bólu w klatce piersiowej,
  • obecność czynników ryzyka choroby wieńcowej takich jak: otyłość, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu,
  • palenie papierosów, czy choroby serca w rodzinie,
  • rozpoznanie, ocena zaawansowania oraz skuteczności leczenia choroby niedokrwiennej serca,
  • kwalifikacja do badań inwazyjnych (koronarografia) oraz jako badanie kontrolne po zabiegu plastyki lub operacji
    wszczepienia by-passów,
  • diagnostyka zaburzeń rytmu serca ujawniających się podczas lub po wysiłku,
  • ustalenie planu rehabilitacji u osoby po zawale serca albo z chorobą serca
  • ocena wydolności fizycznej i czynności układu krążenia.

Opis badania.
Badanie może być przeprowadzone w odpowiednio wyposażonym gabinecie. Wymagana jest obecność lekarza. Przed badaniem po przygotowaniu skóry (wygolenie włosów i odtłuszczeniu alkoholem lub benzyną) naklejane są elektrody do EKG na klatkę piersiową oraz mankiet do mierzenia ciśnienia. Przed rozpoczęciem badania wykonywane jest EKG. Następnie rozpoczyna się test od powolnego spacerowania na bieżni. Co 3 minuty zwiększany jest kąt nachylenia i prędkość przesuwu bieżni co odbierane jest przez pacjenta jako marsz coraz szybszym krokiem pod coraz większą górkę. Pacjent jest proszony o informowanie o wszelkich niepokojących objawach takich jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność albo duże zmęczenie. Systematycznie zapisywane jest ciśnienie tętnicze krwi i EKG. Test trwa około 20 minut. Jest przerywany po osiągnięciu przewidywanej dla wieku częstości akcji serca, wystąpieniu dolegliwości lub pojawieniu się zmian w EKG. Po jego zakończeniu lekarz analizuje i opisuje wyniki testu Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z dołączonymi zapisami EKG. Test wysiłkowy pozwala na ocenę funkcji serca w odpowiedzi na zwiększony wysiłek fizyczny. Test wysiłkowy umożliwia wykrycie choroby serca we wczesnym stadium i pozwala rozpocząć leczenie by nie dopuścić do stanu kiedy objawy będą zauważalne w spoczynku. Po zawale serca test wysiłkowy pomaga ocenić jaki rodzaj ćwiczeń jest korzystny dla rehabilitacji serca a jaki może spowodować uszkodzenia.


Przygotowanie do badania.
Badanie to jest badaniem nieinwazyjnym i może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku. Zaleca się powstrzymanie od palenia papierosów, jedzenia, picia na około 4 godziny przed testem. Zalecane jest również aby założyć wygodne buty i strój. Przed badaniem należy poinformować lekarza wykonującego badanie o aktualnie przyjmowanych lekach, przebytych chorobach serca, miażdżycy zarostowej kończyn dolnych. W dniu badania pacjenci przyjmujący na stałe leki powinni przyjąć codzienną dawkę - chyba, że lekarz kierujący na badanie zdecyduje inaczej. W trakcie testu bardzo ważne jest, żeby informować o wszelkich objawach związanych z jego przebiegiem. Test będzie zatrzymany gdy wystąpi którykolwiek z niepokojących objawów: ból w klatce piersiowej, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, duszność albo duże zmęczenie. Po badaniu wskazany jest kilkunastominutowy odpoczynek w poczekalni przed gabinetem. Z wynikiem badania należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Lekarz wykonujący i opisujący badanie: Mariusz Kret

wstecz


Copyright 2006 © Netcom w górę
Stomatologia Tarnów • USG Tarnów